All for Joomla All for Webmasters

Çocuğunuzla sevgi bağınızı güçlendirmek,

Ebeveynliğinizde daha güvenli ve huzurlu olmak,

Özgüvenli, sorumluluk sahibi, özgür ve mutlu çocuklar yetiştirmek istermisiniz?

Her birimiz ebeveynlik serüvenimizde bu hedeflere ulaşmak için tüm iyi niyetimizle hareket ediyoruz. Bazılarımız farkında olmadan devamlı kontrol edip baskıcı bir şekilde düzelterek, bazılarımız ise devamlı gönlünü alıp olabildiğince izin vererek çocuğumuzu “iyi ve mutlu” yetiştirmeye çalışıyoruz.

Aslında kontrolü elden bırakmayarak sadece durumun ihtiyaçlarına odaklanmış, izin verici davrandığımızda da sadece çocuğun ihtiyaçlarına saygı gösterip durumla ilgili çözüm bulma fırsatını kaçırmış oluyoruz. Dolayısıyla, sıkılıkla, ne yaparsak yapalım, çocuğumuzun beklediğimiz gibi davranmayıp sorumluluklarını yerine getir(e)mediğini görüp, çocuğumuzla yaşadığımız ebeveynlik ilişkisinde hayal kırıklığına uğramış, kızgın ve yenik hissediyoruz.

Anne-baba olarak çocuklarımızla kurduğumuz ilişkilerde ya aşırı korumacı ya da aşırı kontrolcü davranarak aslında farkında olmadan cesaretlerini kırıp çocuklarla kendi yaşam deneyimleri arasına girerek yaptıkları seçimlerin sonuçlarını yaşama fırsatlarını ellerinden alıyoruz.

Oysa ki, hem hoşgörülü hem de kararlı bir tutumla dengeyi yakalayıp problemleri çözebiliriz. Hoşgörülü tutumla aramızdaki sevgi bağını güçlendirerek çocuğumuzun sevilme ve ait olma ihtiyacını, kararlı tutumla ise durumla ilgili cesaretlendirerek önemli olma ihtiyacını karşılamamız mümkün. Bu sayede, kendilerine güvenli, sorumluluk sahibi ve sorun çözme yetenekleri olan bireyler olabilmeleri için çocuklarımıza olanak sağlayabiliriz.

Araştırmalar çocukların doğumdan itibaren etrafındakilerle bağlı olma ihtiyacı içinde olduğunu gösteriyor. Kendilerini ailesine, arkadaşlarına ve topluma ait ve kabul edildiğini hisseden çocuklarda sorunlu davranış eğilimi az görülüyor.

Biz, bu nedenle hoşgörülü ve kararlı tutumu felsefesinin temeline oturtmuş olan Pozitif Disiplin* eğitim programlarını kendi kültür ve toplumsal yapımıza uyarlayarak Hoşgörülü ve Kararlı Ebeveynlik Eğitimlerini oluşturduk. Tüm eğitim programları, 20’den fazla “Pozitif Disiplin” kitap serisinin yazarı olan Dr. Jane Nelsen liderliğinde, 1988’de kurulan ve merkezi Amerika San Diego’da bulunan Positive Discipline Association® (Pozitif Disiplin Birliği) tarafından geliştirilmiş ve NASAP’ın desteklediği araştırmaya dayalı programlardır.

Eğitim programımızın ayırt edici özellikleri:

 • Deneyimsel metot: Çocuğun dünyasına girerek yaşadığı durumu deneyimleyip duygu ve düşüncelerini hissetme imkanı sunar.
 • İçten öğrenim: Canlandırmaların sonunda kendi durumunuzla ilgili sonuca kendinizin varmanızı sağlar.

 • Kişisel farkındalık: Duygularınızı ve neyi neden yaptığınızı anlamanızı sağlar.

 • Çocuğunuzu anlama: Davranışın altındaki gizli inancı ve hedefi anlayıp ona göre yöntem uygulama imkanı verir

 • Ebeveyn dayanışması: Çocuğunuzla yaşadığınız gerçek problemleri sınıf içinde deneyimleyerek diğer ebeveynlerin yardımıyla kendi aile dinamiklerinize ve çocuğunuzun gizli inancına göre analiz edip kendinize özel çözümler getirebilme imkanı sunar.

 • Paradigma değişimi: Bugüne kadar ebeveynliğe dair zihnimizdeki tüm olumsuz etkisi olacak düşünce kalıplarını olumluya çevirmenize destek olmayı hedefler.

 • Basit ve etkili ebeveynlik yöntemleri: Çocuğu cesaretlendirerek onun ihtiyaçlarına karşı hoşgörülü, durumun ihtiyaçlarına karşı da kararlı bir tutumla evdeki krizleri, saygısız konuşmaları, ve diğer tüm problemli davranışları sona erdirebileceğiniz onlarca yöntem sunar.

 • Uzun vadeli hedefler: Davranışı düzeltmenin yanı sıra uzun vadede çocuklarımıza değerli yaşam becerileri ve kişilik özellikleri kazandırmayı hedefleyen bir felsefe sunar.

   

*Pozitif Disiplin akımının temelleri, Alfred Adler ve Rudolf Dreikurs’un Bireysel Psikoloji kuramı ile ilgili yaptıkları çalışmalar üzerine ilk olarak 1981’de Dr. Jane Nelsen tarafından atılmış, daha sonra da kendisine katılan Lynn Lott, Cheryl Erwin, Kate Ortolano, Mary Hughes, Mike Brock ve Lisa Larson gibi birçok uzman terapist ve psikoloğun da desteğiyle geliştirilmiştir. Dr. Jane Nelsen’in Pozitif Disiplin üzerine yazdığı 20’den fazla kitabı vardır. 1988’de Lynn Lott ile biraraya gelerek başarı ve hatalarından öğrendikleriyle elde ettiği deneyimlerini paylaşarak barış içinde bir dünya yaratabilmek amacıyla Positive Discipline Association® (Pozitif Disiplin Birliği)ni kurmuştur. 

Dr Jane Nelsen

Başarılı, üretken ve topluma faydalı bireyler olmaları için çocukların önemli bazı sosyal ve yaşamsal becerileri öğrenmeleri gerekmektedir. Pozitif Disiplin, değerli sosyal ve yaşamsal becerilerini hem çocuklar hem de anne-baba, öğretmen, çocuk bakıcısı ve tüm diğer çocuk ve gençlerle çalışan yetişkinler için saygılı ve cesaret verici bir tutumla öğretmeye dayanır.

Pozitif Disiplin yaklaşımının 5 temel kriteri:

 • Hoşgörülü ve kararlı yöntemlerle karşılıklı saygı ve cesaretlendirmeye dayanır.

 • Çocuk ve yetişkin arasında sevgi bağı oluşturarak çocuğun ait ve önemli hissetmesini sağlar

 • Uzun vadede etkili ve olumlu sonuçlar yaratır.

 • Güçlü kişilik oluşumu için değerli sosyal ve yaşam becerileri öğretir

 • Çocuğun yeterlilik ve öz-güven duygusunun gelişmesini sağlayarak kişisel yetkinliklerini yapıcı şekilde kullanmaları için yönlendirir.