Karnenizin Nasıl Karşılanmasını İsterdiniz?

Ödevler, sınavlar,  yoğun okul günlerinin ardından karne günü ve yaz tatili geldi. Zaman zaman çocuklarımızla ders yapma, okula hazırlanma, zamanı yönetme gibi konularda zorlayıcı süreçlerden geçtik. Okul döneminin başından karne gününe kadar epeyce emekler verildi. Beraberce koşturmalarımız ve yorgunluklarımız oldu. Bununla birlikte pek çok şey öğrendiler, deneyimlediler ve biraz daha büyüdüler.

Karneden beklentiler

Karne kimilerini sevindirecek, kimilerinde hayal kırıklığı yaratacak olabilir. Anne baba olarak beklentimiz, emeklerin karşılığını iyi bir karneyle görmek. Çalışmalarının sonucunda çocukların istedikleri ise aynı şekilde iyi bir karne, aile ve arkadaşlarıyla geçirecekleri, keyifli, rahat uzun tatil günleri.

Tepki, değerlendirmeler ve öneriler

Her süreçte olduğu gibi karne günü de çocukların en temel ihtiyaçları kendilerini değerli hissetmek ve anlaşılmak. O nedenle karnesi nasıl olursa olsun, öncelikle onu koşulsuz kabul ettiğinizi hissettirmeli. Öğrenmenin gerçek keyfini hissederek müfredatı tamamlayabilmek yazımızda belirttiğimiz gibi, çocukların sosyal ve duygusal ihtiyaçlarına karşı hoşgörülü davranırken, akademik hedeflere ulaşmada onları yetkilendirip ortak çözüm bulma fırsatları sunduğumuz zaman öğrenmeye açık olurlar. O nedenle düşük notları varsa onları düzeltebilmeleri, başarılı oldukları dersleri aynı şekilde sürdürebilme motivasyonu için; daha da önemlisi; onun özgüvenli, başkalarının onayına bağımlı olmadan öz-değerlendirmesini yapabilen, kendi çabasının sonuçlarını görüp ileriye yönelik çözümler oluşturabilen; iç motivasyonla hareket edebilen bir birey olarak yetişmesi için; karnesindeki düşük/yüksek notlara vereceğiniz tepki aynı olmalı. Vereceğiniz tepkinin motive edici, cesaretlendirici olmasına özen gösterin.

Çocuğunuzun okul başarı durumunu, kendi becerileri ve donanımları üzerinden değerlendirin. Onu başka çocuklarla kıyaslamayın. İyi olan notların üzerinde durun, takdir edin. Kötü notları için onu suçlamayın, onun için de düşük not almanın üzücü olduğunu unutmayın. Derslerinde başarılı olması için gerekiyorsa beraberce çözüm yolları arayın. Duygularını onaylayın. Potansiyelini kullanması için yeterli olduğuna inanmasını sağlayın. Dinlenip iyi vakit geçirmesine fırsat verecek, arkadaşlarıyla ve ailece bir arada olabileceği planlar yapın ve siz de tatilin tadını çıkarın.