All for Joomla All for Webmasters

Gül Saral Alıç – MBA, CPDPE Pozitif disiplin Ebeveyn Eğitmeni

 
Merhaba. Kendimi ilk sorulduğunda genelde sorumluluk sahibi, planlı, güvenilir ve sonuç odaklı çalışmayı seven biri olarak tanımlarım. Sanırım uluslararası birçok şirkette Pazarlama ve Stratejik Planlama Yöneticisi olarak elde ettiğim 18 senelik iş tecrübemin ve birikimimin etkisi bu. Özel Üsküdar Amerikan Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi Fizik lisan eğitimi ve Koç Üniversitesi MBA yüksek lisans eğitimimi tamamlayıp iş hayatına atıldıktan bir süre sonra evlendim. Ailemize katılan iki dünya tatlısı oğluma bana dünyadaki en muhteşem duygu olduğunu düşündüğüm annelik duygusunu tattırdıkları için müteşekkirim. Onlarla birlikte geçirilen zamanın en değerli zamanlarımız olduğunu düşünüyorum.

Anne olduktan sonra alternatif eğitim felsefeleri ve farklı pedagojik yaklaşımlarla ilgilenip bu konuda çokça okumaya başladım. Eğitimin çocuk merkezli olması, yaratıcılığı teşvik etmesi ve çocukların kendi hızında ilerlemesine izin vermesi gerektiğine inanıyorum. Bununla birlikte ailelerin okulla ciddi bir işbirliği içinde olmasını teşvik eden bir sistemin, bütünlüğü sağlaması açısından da öneminin büyük olduğunu düşünüyorum. Bu amaçla Eğitim Sanatı Dostları Derneği’nin yayınlarını takip edip birçok seminer ve eğitimlerine katıldım. Daha iyi ebeveyn olup öz-güvenli, sorumluluk sahibi, becerikli ve mutlu çocuklar yetiştirme yolundaki yolculuğuma Amerika Kaliforniya’daki Positive Discipline Association tarafından verilen uygulamalı eğitime katılıp “Certified Positive Discipline Parent Educator” (Sertifikalı Pozitif Disiplin Ebeveyn Eğitmeni) ünvanını alarak devam ettim. Positive Discipline Association (Pozitif Disiplin Birliği) ve Pozitif Disiplin Avrupa Mentorluk Grubu’nun aktif üyesiyim.
Yeni şeyler denemeyi ve öğrenmeyi, yeni insanlarla tanışmayı ve insanlarla çalışmayı sevmekle beraber, sık sık doğa yürüyüşlerinde doğanın muhteşem seslerinin arasında kendimi dinlemenin keyfini çıkarmaya da bayılırım. Kişisel gelişim, farkındalık, zen meditasyonu ve çigong (sağlıklı fiziksel duruş, nefes teknikleri ve odaklanmayı bir araya getiren geleneksel Çin tıbbının esaslarına dayanan ve bedenimiz, zihnimiz ve ruhumuzu bir bütün olarak ele alan şifa sanatı) konularıyla ilgileniyorum.

Çocuklarının önemli sosyal ve yaşam becerilerine sahip olup kendileriyle barışık, üretken, sevgi dolu ve dengede bireyler haline gelmelerini isteyen ebeveynlere destek olmaya ve bu bilinci tüm çalışmalarımızla olabildiğince yaymaya devam ediyorum.

 

 Selin Göbelez Erdoğan – Yaşam Koçu, CPDPE pozitif disiplin Ebeveyn Eğitmeni

 
Gözlerim dünyaya yeni açıldığı, algılarım netleşmeye başladığı andan itibaren insan ruhu ve eğitim dünyası ilgimi çekti. Çocuk yaşta öğretmenlik oynar, kardeşim ve arkadaşlarımla derin derin psikolojik incelemeler yapmaya bayılırdım. Ancak lisede heyecanla başladığım psikoloji dersinde farelerden insanlara bir türlü yol alamayışımızın hayal kırıklığı üzerine, başarılı olduğum sayısal bir bölüme girmeye karar kıldım. Böylece Üsküdar Amerikan Lisesinde başlayan eğitimimi Boğaziçi Üniversitesi Matematik, ve daha sonra Paris Dauphine Üniversitesi Ekonomi bölümlerinde tamamladım. 18 yıllık kurumsal tecrübem esnasında, farklı zamanlarda eğitim verdim, yetişkin eğitimleri ve pedagoji alanlarıyla ilgili farklı eğitimler aldım, okudum.

2008 yılında İçsel Yolculuğuma başladığımda, yaşamda denge ve tatmini, elde ettiklerimizden bağımsız olarak yakalamanın mümkün olduğunu görüp, bunu bir yaşam felsefesi haline getirdim. 2014 yılında Karizma Koçluktan Yaşam Koçluğu Sertifikası alarak bunu başka insanların da deneyimlemesine katkıda bulunabilmek için ilk adımımı attım.

Zaman içinde, Kişisel Gelişimin çocukluktaki deneyimlerle barışmaktan öteye gidip, daha çekirdek anıların oluşması esnasında başlatılabileceğinin savunucusu oldum. Çocuklarımızla olan iletişim ne kadar sağlıklı olursa, gelecekte bir o kadar özgüvenli, sevgi dolu, sorumluluk sahibi, mutlu bireyler yetişebileceği düşüncesiyle ebeveyn eğitmeni ve koçu olmaya karar verdim.
Bu vesileyle ‘Hoşgörülü ve Kararlı’ ebeveynlik felsefesine ve Adler’in prensiplerine dayalı Positive Discipline Ebeveyn Eğitimleriyle tanıştım ve eğitimi tamamlayıp, Sertifikalı Pozitif Disiplin Ebeveyn Eğitmeni oldum.

Tüm bunlar olurken asıl yol göstericim kızımla annelik deneyimimin keyfini en güzel şekilde çıkarmaya çalışıyorum ve barışçıl bir dünya için, aynı hedeflere sahip insanlarla el ele vererek öğrenmeye ve paylaşmaya devam ediyorum.