Çocuklarınızla Bağ Kurmak için Özel Zaman Ayırın

Ebeveynlerin çocukları için yapabilecekleri en cesaretlendirici davranışlardan biri onlarla düzenli ve planlı zaman geçirmektir. Çocuklarınızla zaten çok zaman geçiriyor olabilirsiniz. Ancak zorunlu zaman, olağan zaman ve planlı özel zaman arasında fark vardır.

2 yaş altındaki çocukların çok zamana ihtiyacı vardır ve özel zamanı gerçekten kavrayacak kadar büyük değillerdir. Birlikte olduğunuz olağan zamanlarda sizin sevgi ve mutluluğunuzu hissettikleri sürece, planlı özel zaman ayırmaya gerek yoktur.

2 ve 6 yaş aralığında çocukların, sizinle geçirebileceklerine güvendikleri, günde en az 10 dakikalık özel zamana ihtiyaçları vardır. Daha fazla ayırabilirseniz daha iyi tabii; ama yoğun iş temponuzda ayırabileceğiniz günde 10 dakikanın bile nasıl sihirli anlar yaratabileceğine şaşıracaksınız.

6 ve 12 yaş aralığındaki çocukların her gün özel zamana ihtiyaçları olmayabilir (buna siz karar verebilirsiniz); ancak haftada en azından yarım saat sizinle özel geçirebilecekleri planlı bir zamanın olduğunu bilmek isterler. Özel zamanın süresi ve ne zaman olacağı her aile için farklı olabilir. Bu, okul sonrası evde atıştırırken süt ve kurabiye eşliğinde ya da her Cumartesi belirlediğiniz bir saat olabilir. Önemli olan kısım ise çocukların sizinle başbaşa geçirecekleri bu özel zamanı bilmeleridir.

Ergen çocuklarınızın sizinle böyle özel bir zaman geçirmek konusunda isteksiz davranmalarına aldanmayın. Bu yaşlarda arkadaşlar aileden daha önemlidir; ama yaşları ilerledikçe aile daha önemli olmaya başlar. Ergenlik çağındaki çocuğunuzun belirleyeceğiniz özel zamanda sizinle ne yapmak istediği konusunda fikri yoksa önerilerde bulunmanız gerekebilir. Bu yaştaki çocuklar dışarıda yemek yemeye bayılırlar. Çocuğunuzu kahvaltı ya da öğle yemeğine çıkarmayı teklif edebilirsiniz. Onların da heyecanla bekleyecekleri bir teklif bulana kadar beyin fırtınası yapmaya devam edin.

Özel zamanın bu kadar çok cesaretlendirici olmasının birçok nedeni var

  1. Çocuklar sadece onlara ayıracağınız özel bir zamanın olduğunu bildiklerinde sizinle bağ kurup önemli olduklarını hissederler. Bu da onların ait ve önemli hissetmek adına gizli yollara başvurup sorunlu davranışlarda bulunma ihtiyaçlarını azaltır.
  2. Bu planlı zamanlar sizin için de neden gerçekten çocuk sahibi olduğunuzu hatırlama fırsatıdır; onlarla birlikte olmanın tadına varmak için!
  3. Meşgul olduğunuzda ve çocuklarınız sizinle zaman geçirmek istediğinde “Tatlım, şu anda uygun değilim; ama saat 16.30’da birlikte olacağımız özel zamanı iple çekiyorum” dediğinizde sizi çok daha iyi anlayıp bu durumu kabul edeceklerdir.
  4. Özel zamanı çocuğunuzla birlikte planlayın. Birlikteyken yapmak isteyeceğiniz birçok aktivite düşünün. İlk beyin fırtınasında hiçbir fikri elemeyin. Sonra listeye birlikte bakıp kategorilendirebilirsiniz. Örneğin; bazı aktiviteler için bütçeye ihtiyacınız varsa, bunu ayrı bir listeye koyup parasını biriktirdiğiniz zaman için ayırabilirsiniz. Bazı aktiviteler için de planladığınız özel zaman süresinden daha uzun bir süreye ihtiyaç varsa bunları da ailece geçireceğiniz eğlenceli daha uzun zamanlar için ayırın.

Telefonunuzu bir kenara koyup tüm ekranları kapatırsanız bunun gerçekten özel ve kesintisiz zaman olacağı vurgusunu da yapmış olursunuz. Bunun yanısıra bunu yapmayı unutursanız ve eğer telefonunuz çalarsa açıp “Özür dilerim şu anda konuşamayacağım. Kızımla/oğlumla zaman geçiriyorum, sizi daha sonra arayacağım.” diyebilirsiniz. Çocuğunuz bunu duyduğunda çok mutlu olacaktır.

Özel zamanı, çocuğunuzun yatma rutininin bir parçası olarak da uygulayabilirsiniz. Örneğin; uyumadan önce çocuğunuzun üstünü örtüp iyi geceler öpücüğü verirken ondan o gün yaşadığı en üzgün ve en mutlu anı paylaşmasını isteyebilirsiniz. Sonra siz de onunla o günkü en mutlu ve üzgün anınızı paylaşabilirsiniz.

 

Dr. Jane Nelsen’in Pozitif Disiplin kitabından alıntıdır.